Det blev fullt hus på Bäckagården den 2 februari. Över 150 besökare vill veta mer om projektet och dess konsekvenser. FNF inledde med att berätta om planen i grova drag och därefter sin syn på saken. Vi tog upp alla de negativa konsekvenser som det kommer få för naturen i området men också att ett hotell av denna storlek inskränker för mycket på Falsterbos småskaliga och mysiga karaktär., allemansrätten och friluftsområdet. Något som också regleras i översiktsplanen, stadsmiljöprogrammet och Naturvårdsprogrammet.
Därefter var det frågestund där publiken kunde ställa frågor till politikerna i L, SD, MP, S och Bättre Vellinge samt FNF.
Flera grannar var också på plats och presenterade sig och sin syn på det hela, som givetvis inte är positiv med tanke på storleken och närheten till bostäderna.

Opmerkingen